Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 
 

Номінація: Найкращий матеріал з громадянською позицією

Критерії:

- актуальність;
- затвердження суспільної місії журналістики;
- авторська небайдужість, суспільна позиція;
- соціальна значущість.

Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

  • оцінка від 1 до 10 за десятибальною шкалою (1- мінімальна оцінка, 10 - максимальна; ви можете використовувати тільки цілі бали);
  • ви можете висловити особливу думку стосовно кожної з робіт у спеціальній формі. розташованій під роботою
  •  
 

««Безлімітчики або Скільки вартує буковинцю чиновник на колесах»»

Бабинська Надія (Надія Вірна)  | Друкована робота

 

Більше 50 тисяч гривень щороку з обласного бюджету витрачається на одну автівку, закріплену за керівниками з облдержадміністрації. А вартість одного кілометра, яким їде чиновник на службовому транспорті, становить близько 5 гривень (з врахуванням вартості пального, амортизації, адміністрування тощо). І це тоді, коли в таксі з лічильником кілометр перевезення вартує близько двох гривень. То на чому ж їздять обласні бюрократи та скільки це коштує буковинським платникам податків? Бо про користь тієї їзди судити може кожен за їхніми справами. І своїми виборчими бюлетенями.

Дехто скаже, що хапатися за службовий транспорт чиновників тільки ОДА – це дріб’язково і упереджено. Бо є безліч серйозніших та нагальніших проблем та дорожчих автівок у інших представників місцевої влади (зокрема на цьому наголошував один з високопосадовців ОДА). Але платникам податків байдуже, хто їздить на службовій автівці (голова облради, губернатор чи ґенерал). Йому головне, щоб гроші, котрі він сплачує до бюджету, ефективно та прозоро розподілялися та використовувалися. А якраз автобаза ОДА та облради отримує фінансування з обласного бюджету. І на 2009-2012 роки передбачено їй виділити біля шести мільйонів гривень. Отож гра в мовчанки тут недоречна. І ОДА, і службовий транспорт – це тільки початок.

 

Довідка
Автобаза Чернівецької облради та ОДА функціонує з 1961 року. Станом на 1 січня 2009 року вартість основних засобів складає більше 2 млн. 700 тис. грн. Також станом на 1.07.2009 року на балансі автобази нараховується 36 одиниць транспортних засобів, у тому числі 27 легкових, 4 мікроавтобуси, 5 вантажних автівок. 12 легковиків закріплено за керівництвом облради, ОДА, відділами, управліннями, 8 – на замовлення, 4 – передано в орендне користування за оплату, 3 автівки потребують ремонту.


Безлімітчик Баглей
Про те, що заступник голови ОДА Борис Баглей полюбляє їздити на службовому транспорті, говорили давно, але надав цьому публічного розголосу голова тимчасової контрольної комісії облради з вивчення діяльності автобази Володимир Вакарюк на черговій сесії буковинського парламенту.
У звіті комісії йшлося про те, що транспортними засобами керують самі посадові особи ОДА без послуг водія, а саме — заступники голови ОДА Б.Баглей та А.Мунтяну. При цьому угод про матеріальну відповідальність з ними не укладено. Звіти про використання автівок не надаються, а тому й проконтролювати, чи не використовується транспорт в особистих цілях, неможливо. Хоча, згідно з правилами, використання автівок для службових поїздок здійснюється за викликом посадових осіб відповідно до встановлених лімітів. Однак місцеві чиновники не дуже й зважають на оті обмеження. Найбільшим же безлімітчиком в ОДА виявився заступник голови ОДА з гуманітарних питань Борис Баглей. Він, наприклад, згідно з висновками Тимчасової контрольної комісії облради з вивчення діяльності автобази, в 2008 році використав понад ліміт 34386 км. Також на оплату технічного обслуговування та ремонтні роботи закріпленого за ним автомобіля витрачено більше 27 тисяч гривень, у той час як на інші автівки керівників області фінансування здійснювалося в межах чотирьох (!) тисяч.
Однак, як запевнив нас пан заступник, — то все наклеп і неправда. А ліміт – то цифра приблизна і йому, як заступнику з гуманітарних питань, можна їздити більше.
Загалом, як підрахували члени комісії, обласному бюджету 1 кілометр проїзду чиновником службовою автівкою вартує близько 5 гривень. То, можливо, нашим високопосадовцям краще пересісти хоча б на таксі, вже не кажучи про більш народні види транспорту – поїзди, маршрутки, автобуси і, страшно навіть вимовити, …тролейбуси?..

Важковаговик Куліш
Ми звернулись до облдерж-адміністрації з інформаційним запитом, аби нам розповіли, які автівки мають наші місцеві високопосадовці, скільки вони наїздили за період з 1 січня до 1 вересня цього року, а також скільки пального затратили.
З’ясувалось, що у губернатора Буковини пана Куліша ав-тівка найдорожча, найгабаритніша і найменш економна, бо потребує найбільше пального. Його «Фольксваген Туарег» (вартість його на ринку — більше 50 тис. доларів) споживає більше 10 літрів ДП на 100 км. Наїздив же Куліш 20631 км, кількість використаного бензину – 4900 літрів.
У Павлюка – «Фольксваген Пассат» (новий вартує більше 30 тис. доларів). Автівка з початку року має 20037км фактичного пробігу, використано більше 2600 літрів бензину. Усик, Грушко, Баглей та Мунтяну мають службові «Шкоди Октавія» (вартістю більше 15 тис.дол.). Найбільше наїздив в цьому році знову ж таки Баглей – більше 25 тис. км. І витратив більше 2300 літрів бензини.
Вартість же технічного обслуговування автопарку станом на 1 вересня склала майже 68 тис. грн. І тільки на пальне з початку року вищеперераховані чиновники витратили понад 100 тис. грн. Сам автотранспорт закуповується за рахунок коштів з державного бюджету.
— Деякі чиновники використовують службові автівки в особистих цілях та на власний розсуд. Наприклад, возять членів сім’ї, дітей до школи, — розпо-відає голова тимчасової комісії Володимир Вакарюк. – Звітів про використання службового транспорту ніхто з них не здає, матеріальну відповідальність за транспорт не несе. Тому проконтролювати рух автотранспорту складно. Зокрема, автівка заступника голови ОДА Бориса Баглея за невідомих обставин була пошкоджена, але ремонтувалась за кошти обласного бюджету. Пояснень стосовно цього інциденту ніхто ні в кого не вимагав. А голова адміністрації мав би організувати службову перевірку і притягнути до відповідальності винних осіб та зобов’язати їх відшкодувати витрачені на ремонт кошти.
Та усі звинувачення заступник голови ОДА Борис Баглей сприймає «як зведення рахунків та замовлення» і вважає їх безпідставними. За кожен кілометр, проїжджений на службовій автівці, зі слів пана Баглея, він звітує і готовий відповідати. Про буцімто аварію – взагалі нісенітниця. Окрім того, в силу службових обов’язків, як каже пан Баглей, він змушений постійно бути в роз’їздах. Дуже часто у службових цілях використовує власну машину. Каже, що ще й економить кошти обласного бюджету на оплату праці водія. Але чомусь ці питання постали саме тепер. Бо комусь (розуміємо, пану Вакарюку, - Авт.) дуже хочеться його змістити з посади.
Також пан заступник запевняє, що в його сейфі міститься багато матеріалів про використання службового транспорту його попередниками, та й взагалі він знає багато і про бага-тьох, але про все розповість через три місяці. Ми ж з нетерпінням чекаємо!
На завершення розмови пан Баглей продемонстрував чеки на пальне з останньої поїздки до Києва. З’ясовується, на 1000 кілометрів чиновнику видають приблизно 700-800 грн. Якщо врахувати, що вартість купейного квитка до Києва й назад на потяг вартує 224 грн., то про економію бюджетних коштів зась і говорити. Але хіба наші чиновники колись пересядуть туди, чим їздять пересічні буковинці? Навряд. Але це не значить, що ми не повинні знати, як вони використовують бюджетні кошти. І це значить, що в період кризи, коли всі економлять як можуть і де можуть, чиновники повинні теж заощаджувати бюджетні кошти.  

Надія Вірна

Інформація про конкурсанта:

Бабинська Надія Анатоліївна (Надія Вірна), Кореспондент, Громадсько-політична газета «Час», м. Чернівці. Досвід роботи в журналістиці – 9 років

Професійні нагороди, відзнаки

1) 2007 - http://www.4cs.ru/news/read/wp-id_415/ - лауреат Міжнародного конкурсу «Есе про демократію».

2) 2007 - http://oscepcu.org/press_releases/?pid=90 – 2-а премія за кращу статтю на тему «Реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ» (конкурс організований представництвом ОБСЄ в Україні). Публікація “Свобода слова?” http://www.chas.cv.ua/22_07/index.html)

3) 2008 - http://www.stiftung-evz.de/rus/fond_pamjat_i_budushtshee/istorija_i_prava_cheloveka/mezhdunarodnyj_konkurs_zhurnalistov/ - третя премія міжнародного конкурсу журналістів 2008 року «Всі люди народжуються рівними і вільними» (Фонд «Пам’ять, відповідальність, майбутнє»). Публікація “Сила духу.

Дівчина, котра ніколи не плаче…” http://www.chas.cv.ua/16_08/index.html

4) Дипломований учасник міжнародного конкурсу «Роль науки в побудові кращого світу» http://www.goipeace.or.jp/english/activities/programs/2009/index.html та ряду інших.

 

 
 

Думка журі

 
 
[повернутися до переліку робіт]
[повернутися до переліку номінацій]

   
 
2914
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
Медіабізнес ГУРТ Незалежна медіа-профспілка України Громадське радіо Детектор Медіа СУД НА ДОЛОНІ HelpSMI
 
Партнери конкурсу
USAID Internews SIDA
 
Спонсори конкурсу