Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 

Номінація: Найкращий матеріал з громадянською позицією

Критерії:

- актуальність;
- затвердження суспільної місії журналістики;
- авторська небайдужість, суспільна позиція;
- соціальна значущість.

Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

  • оцінка від 1 до 10 за десятибальною шкалою (1- мінімальна оцінка, 10 - максимальна; ви можете використовувати тільки цілі бали);
  • ви можете висловити особливу думку стосовно кожної з робіт у спеціальній формі. розташованій під роботою


Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

 

««Супермаркети «Арсен»: таємниця порожніх полиць»»

Добродомов Дмитро | Друкована робота

 
 

«Інформатор» розслідував, що насправді приховано за передачею корпоративних прав ТК «Інтермаркет» новим власникам

 «Скидається на те, що нині вибудовується нечувана за масштабами “боргова піраміда”, – заявив “Інформатору” Володимир Яворський, лідер громадського об’єднання “Асоціація виробників і постачальників”, що представляє понад 500 товаровиробників і постачальників, котрим ТК «Інтермаркет» заборгував майже 170 млн грн за товари, які поставляли в мережу супермаркетів “Арсен”. – Мета цієї оборудки – уникнути повернення величезних боргів».

Те, що в «Арсенах» почалися проблеми, покупці звернули увагу ще в листопаді-грудні 2008 року – коли з полиць супермаркетів цієї мережі почали стрімко зникати продукти. Кілька тижнів «голодного пайка» вистачило, щоби вже перед новорічно-різдвяними святами більша частина постійних клієнтів переметнулася до конкурентів (кажуть, у супермаркетах «ВАМ» щодо деяких товарних позицій тоді навіть виник дефіцит).

«Криза ж бо», – пояснювали проблему оптимісти. «Винен “Леополіс” (власник “Інтермаркету” Роман Шлапак розпочав будівництво торгово-розважального комплексу площею 96 тис. кв. м вартістю у понад 70 млн євро. – Авт.), – вважали песимісти. – Одні кредити ще не повернув, інших тепер банки не дають...» «“Арсени” хочуть штучно довести до банкрутства, щоби списати борги», – припускали найбільш обізнані. «Агенція...» провела ретельне розслідування того, що насправді коїться із колись однією з найкращих торговельних мереж.

 

«Дембельський акорд»

 

«Насправді проблеми з оплатою розпочалися ще у травні 2008 року, – каже В. Яворський. – Спершу причин для хвилювання не було, адже постачальники й виробники мали справу з потужною компанією, котра наповнювала майже 10% бюджету міста. У ТзОВ “ТК «Інтермаркет»” пояснили: є невеличкі проблеми, тож певний час можливі затримки з оплатою за товар. Усі сприйняли цю новину з розумінням. Та наприкінці 2008-го “Інтермаркет” різко скоротив розрахунки за поставлену продукцію. Позаяк більшість договорів про поставки передбачали відтермінування оплати впродовж 21 дня, то її припинення миттєво спричинило виникнення великої кредиторської заборгованості. Із березня 2009 року “Інтермаркет” узагалі перестав розраховуватися за отриманий товар».

Врешті-решт у більшості постачальників увірвався терпець – вони навідріз відмовилися відвантажувати товар, поки з ними не розплатяться. Однак гроші їм перераховувати не поспішали. Спершу в «Арсенах» іще так-сяк пробували маскувати зростаючий дефіцит (полиці, котрі зазвичай заповнювали 10-15-ма видами одного товару, містили всього дві-три позиції). Та в березні приховати продуктовий колапс було вже неможливо: поодиноких клієнтів зустрічали «осиротілі» полиці, а подекуди взагалі порожні. «У нас змінився власник, – виправдовувалися менеджери компанії. – Триває процес переобліку й інвентаризації. За тиждень-другий усе буде гаразд». Та їм не повірили навіть найвідданіші клієнти мережі – виплекана роками довіра враз щезла. За різними оцінками, «Арсени» втратили 60-80% покупців, почалися затримки із зарплатнею, відбулися скорочення.

 

Картина, котру наш агент застав у супермаркеті, гнітила: про який можна говорити асортимент, коли не всі полиці заповнені товаром? І хоча нині вже немає принаймні відверто порожніх стелажів (кажуть, відбувся внутрішній перерозподіл товарів із магазинів інших областей, якими володіє «Євротек»), на них можна побачити продукцію фірм, котрим раніше годі було і мріяти потрапити в мережу – пріоритет надавали відомим брендами з «рекламною історією». А тепер так званому «другому ешелонові» товарів «Арсени» радо відчиняють двері...

Можливо, саме тому покупців тут нині можна на пальцях порахувати. Працює всього чотири каси. Помітно поменшало охоронців і працівників секцій. «Звертайтеся до керівництва супермаркету», – зніяковіло відповідає завченою фразою персонал на марудне запитання клієнтів: «А що у вас коїться?» «Уже місяць зарплатню затримують», – витиснула з себе працівниця м’ясного відділу...

«Однозначно, Шлапак – злодій, – звернувся до нас обурений бізнесмен, котрий поставляв ковбаси в мережу “Арсенів”. – Він мій товар продав, а гроші не повернув. Якщо це не називається “вкрав”, то як інакше? Адже кошти я брав у банку під відсотки. Як їх тепер повертати – не уявляю. Мабуть, доведеться квартиру продати. А у Шлапака “Леополіс” залишився – нехай продасть його і розраховується з нами...»

«Хочу, аби люди знали, як шановний Шлапак обійшовся з працівниками, котрі перебувають у декретних відпустках, – зателефонувала в редакцію схвильована читачка. – Він нас просто звільняє. Хіба чесно так поводитися з людьми, які гарували на нього по вісім-десять років, які віддавали здоров’я при відкритті кожного нового “Арсена”?! Я “відкривала” у 2002 році ще перший “Арсен” і працювала донедавна. Хіба можна викинути мене на вулицю? Так гарно почав і так підло закінчив...»

Наша читачка, мабуть, не знає, що скорочує персонал «Арсенів» не колишній засновник і власник ТзОВ «ТК “Інтермаркет”» Роман Шлапак (голові спостережної ради належало 90% акцій, ще 10% – його дружині), а така собі компанія ЗАТ «РК “Євротек”»,

котрій у березні цього року було передано корпоративні права. Аби з’ясувати, як і чому це сталося, відновимо хронологію подій.

 

Хроніки «Інтермаркету»

 

Власники «Інтермаркету» почали позбуватися своїх активів ще торік восени, продавши контрольний пакет мережі дисконтних магазинів «Барвінок» польському інвестфонду «Abris Capital Partners». Уже тоді учасники ринку вказували на високе боргове навантаження «Інтермаркету»: у звіті «УкрСиббанку» зазначено, що за підсумками першого півріччя 2008 року чистий дохід компанії становив 548 млн грн, а відношення чистий борг/EBITDA – 16, при допустимій у галузі – 3. За підсумками 2008 року, чистий збиток «Інтермаркету» збільшився у п’ять (!) разів – до 133,56 млн грн, порівняно з 2007-м.

Суму угоди із продажу «Барвінків» її учасники не розголошували. За інформацією інших джерел, вона могла сягнути до 50 млн дол. «Нам потрібні кошти для інвестицій, – твердив тепер уже екс-піарник компанії Юрій Булик. – Ми продовжуємо працювати над розвитком мережі супермаркетів і будівництвом торгово-розважальних центрів». Не минуло й півроку, як «Арсени» теж змінили власника...

«На початку 2009-го два супермаркети «Арсени» (на просп. Чорновола та вул. Княгині Ольги. – Авт.) відділилися від ТзОВ “ТК «Інтермаркет»” у нову структуру – ТзОВ “ТМ Арсен”, – зазначив заступник голови АВІП Володимир Заболотовський. – Постачальникам розіслали листи, в яких було зазначено, що відбулося зменшення статутного фонду (дуже важливий момент. – Авт.)».

А вже в середині березня у ЗМІ повідомляли, що власник і засновник ТзОВ «ТК “Інтермаркет”» Роман Шлапак продав свої права засновника (учасника) ЗАТ «Рітейлінгова компанія “Євротек”». Згодом з’явилася інформація, що корпоративні права було передано на безоплатній основі – у власність «Євротек» перейшла гуртівня «Інтермаркет» і вся мережа супермаркетів «Арсен». «Власники “Інтермаркету” просто позбулися проблемного активу», – повідомило нас джерело, близьке до керівництва компанії. Серед активів Р. Шлапака залишився недобудований ТРЦ «Леополіс».

«Яким чином організована співпраця між “Інтермаркетом” та “Євротеком” – невідомо, – зазначив заступник голови АВІП Руслан Кривуцький. – Нам не представили жодних документів щодо законності своєї діяльності у магазинах, а також на яких підставах ця діяльність здійснюється. Також не поінформували, чи це оренда, чи викуп мережі з усіма або частковими кредиторськими-дебіторським зобов’язаннями».


 У пошуках засновника


Як з’ясувала «Агенція...», в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців міститься інформація про те, що новим засновником (учасником) ТзОВ «ТК “Інтермаркет”» є зовсім не ЗАТ «РК “Євротек”», а фізична особа – Гевела Євген Анатолійович, який проживає за адресою: Харківська обл., Вовчанський р-н, м. Вовчанськ у будинку №13 на вул. Тельмана (див. мал.). Він вніс у статутний фонд 20 млн грн (він же додав до статутного фонду ТзОВ «ТМ Арсен» 60500 грн). «Тобто Роман Шлапак нині юридичного стосунку до ТК “Інтермаркет” не має, – додав заступник голови АВІП Володимир Заболотовський. – Щодо Євгена Гевели, то ми припускаємо, що це людина, близька до власників “Євротеку”. А “Євротек”, імовірно, торгує в “Арсенах” на правах оренди. Наразі ми не маємо офіційних підтверджень їхніх юридичних прав власності на ТК “Інтермаркет”».

Природно, ми вирішили дізнатися, який же зв’язок між невідомим у підприємницьких колах паном Гевелою Є. А. і компанією з іноземними інвестиціями «Євротек»? У Вовчанському райвідділі міліції нам підтвердили, що за такою адресою справді прописаний гр. Гевела Є. А. Ось і будиночок (див. фото), в якому зареєстрований за місцем проживання новоспечений мільйонер, котрий легко вклав 20 млн грн у фірму, що по вуха загрузла у боргах. Цей факт змушує задуматися. Як і інформація про те, що раніше пан Гевела працював скромним головним інженером у ЗАО «Вовчанський масло-екстракційний завод», який влітку 2001-го придбало... ЗАО «Євротек». Теперішнє місце фізичного перебування Гевели Є. А. місцевій міліції невідоме. Однак зрозуміло інше: він таки має якщо не прямий, то опосередкований стосунок до нинішнього керівництва «Євротеку». Адже головою спостережної ради ЗАО «Вовчанський МЕЗ» тоді був саме Михайло Весельський, співвласник «Євротеку» – фірми, котра де-факто торгує сьогодні у магазинах «Арсен». У цьому можна легко переконатися, одержавши касовий чек в «Арсені» (див. мал.) та ознайомившись з інформацією у «Кутку споживача».

Та й переговори нині провадить саме керівництво ЗАТ «РК “Євротек”», яке запропонувало постачальникам – кредиторам «Інтермаркету» – відновити поставки продукції. Там визнали, що борг «Інтермаркету» перед банками становить 880 млн грн, перед постачальниками – близько 145 млн грн (в АВП стверджують, що майже 170 млн), перед будівельниками – близько 200 млн грн. При цьому «Євротек» обіцяє частково покрити заборгованість за умови підписання доволі дивного договору. «Схема вирішення проблеми, яку нам пропонує “Євротек”, – “подарувати” їм одну третину боргів, а решту дві обіцяють віддати впродовж двох-п’яти років, – зазначив Володимир Заболотовський. – Одночасно нам “радять” оплачувати так звані маркетингові умови, тобто платити мережі магазинів за певні дослідження (так роблять, коли треба “списати” частину боргів. – Авт.). Тобто не розрахувавшись з нами нам іще пропонують платити».


«Нас усіх хочуть “кинути”»!

 

У ЗАТ «РК “Євротек”» зазначили, що «Інтермаркет» має майже 840 постачальників. Близько 250 із них дають 80% обороту. «Із ними ми загалом домовилися. З рештою в міру можливостей вирішуємо ці питання, але переговорний процес ще не завершений, – цитує прес-служба компанії слова директора Михайла Весельського. – До кожного товаровиробника чи посередника маємо свій підхід і пропонуємо індивідуальні умови договору. Підприємцям вигідно, аби їм повернули хоча б частину боргу, і ми його повернемо. Наразі триває процес інтеграції “Інтермаркету” та “Євротеку”. Зміни в основному стосуватимуться структури управління. Водночас, залишиться формат і назва магазинів “Арсен”». Обіцяють у «Євротеку» і працевлаштувати всіх 1700 теперішніх працівників «Інтермаркету». «Звільняти нікого не будемо. Співробітники компанії вже оформляються на роботу до нас», – каже Михайло Весельський.

Натомість, за словами постачальників, переговори зводяться до того, що «Євротек» наполягає на так званій «реструктуризації» заборгованості перед ТзОВ «ТК “Інтермаркет”». Ось зміст пропозицій «Євротеку»:

1) частину боргу в обсязі 30% необхідно пробачити і забути;
2) негайно розпочати поставку товарів із застосуванням відтермінування платежу за них на строк до 60 днів;
3) заборгованість в обсязі 70% буде виплачуватися кредиторам упродовж терміну від двох до п’яти років за умови виконання ними перших двох умов.

«За таких умов просто будується “піраміда боргів”. Адже за два місяці заборгованість перед кожним із постачальників може зрости вдвічі. Тому у квітні ми створили ГО “Асоціація виробників і постачальників”, до якого увійшли більшість постачальників цієї мережі з усієї України (майже 500 компаній, у яких працює понад 25 тис. осіб), – каже Володимир Яворський. – Окремі компанії – члени асоціації через заборгованість “Інтермаркету” опинилися на межі банкрутства, а деякі вже припинили діяльність, бо їхня робота була сфокусована винятково на виробництві продукції для цієї мережі. Таке враження, що “Євротек”, котрий перебрав на себе права “Інтермаркету”, а відтак і його борги, не збирається залагоджувати цю проблему. А це ж подальше накопичення боргів. Дивною є позиція “Євротеку”, адже новий власник мав би бути зацікавлений у відновлені діяльності компанії. Натомість схема, за якою передано права “Євротеку”, а також дії компанії видаються не лише підозрілими, а й відверто шахрайськими. Вони говорять, що беруть на себе відповідальність за борги і нібито готові розрахуватися, але їхні пропозиції та методи роботи свідчать про одне: нас усіх хочуть “кинути”».

«Можемо припустити, що компанію навмисне доводять до банкрутства, – додав Володимир Заболотовський. – Ми вже зробили відповідні запити у прокуратуру, СБУ, “податкову”, Антимонопольний комітет, в мерію та ОДА із проханням вплинути на ситуацію. Ми дали владі десять днів, аби розібралася в ситуації. Якщо не почуємо відповіді, то після 5 травня ми готові розпочати активні акції протесту, аж до голодування».

Володимир Яворський зазначив, що тільки його компанії «Інтермаркет» заборгував понад 1,6 млн грн. «Деякі фірми постачали продукцію лише одного найменування, їм винні по кілька сотень тисяч гривень, але є й такі, котрим “Інтермаркет” заборгував 1-3 млн грн», – додав він. Частина постачальників уже подали позови до господарських судів щодо стягнення з ТзОВ «ТК “Інтермаркет”» заборгованості (за даними «Агенції...», загалом на понад 25 млн грн). Дехто вже отримав рішення про задоволення позовів – зокрема, «Хлібпром», «Сандора», «Троян», «Гологори». Проте в багатьох є сумніви щодо перспективи стягнення боргів, бо у приміщеннях супермаркетів «Арсен» господарює вже інший суб’єкт підприємницької діяльності – ЗАТ «РК “Євротек”». Наразі рішення судів дали змогу лише заблокувати рахунки ТзОВ «Інтермаркет», однак повернути гроші нікому ще не вдалося. Гендиректор львівського ВАТ «Концерн Хлібпром» Роман Хрущ підтвердив «Агенції...», що його фірма судиться, але зазначив, що «справа ще юридично незавершена, тож будь-які коментарі вважає передчасними».

«Перед моєю компанією мережа має заборгованість у 360 тис. грн, але мені наразі незрозуміло, хто розраховуватиметься за товар», – каже голова правління дистриб’ютора «Ровекс» Сергій Тарашевський.
Щодо розбіжностей у названих сумах боргу, то більше довіри викликає цифра у майже 170 млн грн, яку озвучило керівництво АВІП. «Агенція...» роздобула розподільчий балансовий звіт (див. мал.) за 16.02.2009 р. У розділі ІV «Поточні зобов’язання» у пункті «Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» фігурує сума у 169 845,5 тис. грн. У тому ж розділі у пункті «Короткострокові кредити банків» – 129 095,9 тис. грн. У попередньому розділі «Довгострокові зобов’язання» – довгострокові кредити банків становлять 635 330,5 тис. грн. У цьому ж документі зазначено і розмір статутного капіталу – 20 млн грн (саме таку суму вніс новий втаємничений і офіційно одноосібний власник ТК «Інтермаркет» Гевела Є. А.). У розділі «Поточні зобов’язання» (у пункті «Оплата праці») вказано суму заборгованості перед працівниками «Інтермаркету» – 68,1 тис. грн!

Класика жанру

«Євротек» першим в Україні почав активно скуповувати конкурентів (причому з великим борговим навантаженням) шляхом переоформлення корпоративних прав на компанії. Це найбільш безпечний спосіб придбання активів із боргами, твердять юристи. Якщо новому власникові не вдасться домовитися з кредиторами, мережа збанкрутує, і ні «Євротек», ані її колишні господарі не нестимуть відповідальності.

«У цьому випадку відбувається лише зміна власника, а зобов’язання залишаються на компанії і не переходять до нового господаря, – коментує партнер юридичної фірми “Магістр і партнери” Олексій Резніков. – Якщо “Євротек” не домовиться із постачальниками, то вони можуть подати позов до суду про банкротство компанії. Однак ця процедура триватиме щонайменше рік і не гарантує повернення боргу». 

Прикметно, що «Інтермаркет» – уже друга мережа з високим борговим навантаженням, котру купив «Євротек». У січні компанія придбала найбільшу торгову мережу в Чернігові – «Союз» (80 магазинів роздрібної мережі), борг якої перед банками становить 448,9 млн грн, а перед постачальниками – 91 млн грн. Там виникли ті самі проблеми з постачальниками.

«І тим, хто погодився на подібну схему повернення боргів, майже відразу перестали сплачувати рахунки», – додав Володимир Яворський.

 

«Постачальникам вигідніше погодитися на хоча б на часткове погашення заборгованості – частинами, ніж втратити все, – розповідає партнер “Аstapov Lawyers” Олег Мальський. –
Саме на цьому і “грають” у “Євротеку”, намагаючись домовитися з постачальниками винятково на своїх умовах, бо останнім буде непросто знайти нові ринки збуту.

Однак якщо подадуть надто багато позовів, “Євротеку” буде простіше збанкрутувати компанію».

Тобто може виявитися, що задовольняти позови постачальників будуть ТзОВ, що відповідають лише своїм статутним капіталом, якого для задоволення всіх боргів недостатньо (як тут не згадати Гевелу Є. А. з його 20 млн грн проти 170 млн грн, що їх фактично боргує ТК «Інтермаркет» постачальникам і виробникам). Зауважте також, що майно фірми перебуває в заставі у банках, де брали величезні кредити. Тож претендувати на нього як на компенсацію за борги постачальникам і виробникам щонайменше наївно. За таких умов їхні перспективи плачевні, адже постачальники й виробники втратять величезні кошти із власного обороту, а також ринки збуту. А це спричинить скорочення працюючого персоналу і, можливо, закриття підприємств...

У наступному номері «Інформатора» читайте продовження нашого розслідування, в якому ви дізнаєтеся: чому ще за півроку до продажу «Арсенів» «несподівано» звільнився незмінний комерційний директор цієї мережі; на яких насправді умовах приймають на роботу у нову структуру працівників ТК «Інтермаркет»; яка доля спіткала куплену «Євротеком» кількома місяців до того мережу магазинів «Союз» і що може чекати у найближчому майбутньому на донедавна найбільшу продуктову мережу Західної України – ТК «Інтермаркет».

 

Кейс

 

ТзОВ «ТК “Інтермаркет”» (Львів) працює на ринку України з 1992 року. За обсягами товарообігу входить у «десятку» найбільших торгових компаній нашої держави. «Інтермаркет» об’єднує сім супермаркетів «Арсен» (загальна площа кожного – 7-8 тис. кв. м), торгові центри «Арсен» (15 тис. кв. м) і «Сріблястий» (13 тис. кв. м), оптовий магазин «Інтермаркет Cash & Carry». За даними рейтингового агентства «Кредит-рейтинг», ТК «Інтермаркет» у 2007 році входив у «десятку» найбільших торгових компаній України і займав 17% ринку Львова. У 2004-му збільшив обсяг реалізації товарів і послуг на 51,1% – до 433,3 млн грн. Його загальний дохід за 2005 рік – 30,5 млн дол.

ЗАТ «Євротек» заснували у 1995 році «IFC Horizon Capital» (30-35%), Михайло Весельський і Василь Яницький. Певний час воно займалося постачанням палива с/г-виробникам, торгівлею зерном і насінням соняшника. Із 1997-го почало виробляти соняшникову олію, зокрема під ТМ «Стожар». У 2006 році акціонери цієї компанії приймають рішення про продаж виробничих активів групи «Кернел» (за оцінками «PricewaterhouseCoopers» – за 100 млн дол.) та про інвестування коштів у ринок роздрібної торгівлі продуктами харчування. Нині компанія володіє мережею супермаркетів «Фреш» у кількох містах України.

 

Документ

 

Відповідно до ст. 140 Цивільного кодексу України, ТзОВ – це засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір котрих встановлюється статутом такого товариства. Суть ТзОВ полягає в тому, що його учасники (засновники) не несуть відповідальності за зобов’язаннями самого товариства (як юридичної особи), однак несуть ризик збитків, пов’язаних із діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладів, тобто своєї частки у статутному капіталі. Учасники товариства, які не повністю внесли свої вклади, несуть солідарну відповідальність за його зобов’язаннями у межах вартості невнесеної частини вкладу кожного з учасників.

Згідно зі ст. 53 Закону України «Про господарські товариства», учасник ТзОВ має право продати або в інший спосіб відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Статутом товариства може бути передбачено право учасника відступити свою частку особам, що не є учасниками товариства.

 

Вставка

 

1. Може виявитися, що задовольняти позови постачальників будуть ТзОВ, що відповідають лише своїм статутним капіталом, якого для сплати всіх боргів недостатньо.

2. Це найбільш безпечний спосіб придбання активів із боргами: якщо новому власникові не вдасться домовитися з кредиторами, мережа збанкрутує, і ні «Євротек», ані її екс-господарі не нестимуть відповідальності.

 

Стрічка 1 Поінформоване джерело: «Власники “Інтермаркету” просто позбулися проблемного активу»

 

 Стрічка 2 Володимир Заболотовський: «Можна припустити, що компанію навмисне доводять до банкрутства»

 

Стрічка 3 Володимир Яворський: «Нині вибудовується нечувана за масштабами “боргова піраміда”»

 

Завантажити оригінал публікації: частина 1, частина 2, частина 3, частина 4 

 

Інформація про конкурсанта:

Добродомов Дмитро Євгенович, Відповідальний редактор, ТзОВ «Агенція журналістських розслідувань», Видання «Інформатор». Досвід роботи в журналістиці - 14 років. Нагороди - Друге місце у ІІІ-му Національному конкурсі на краще журналістське розслідування з питань корупції (2009 р.) 

 

Думка журі

 
 
[повернутися до переліку робіт]
[повернутися до переліку номінацій]

   
 
7164
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
ГУРТ Детектор Медіа
 
Партнери конкурсу
USAID Internews SIDA
 
Спонсори конкурсу