Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 
 

Номінація: Найкращий матеріал з громадянською позицією

Критерії:

- актуальність;
- затвердження суспільної місії журналістики;
- авторська небайдужість, суспільна позиція;
- соціальна значущість.

Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

  • оцінка від 1 до 10 за десятибальною шкалою (1- мінімальна оцінка, 10 - максимальна; ви можете використовувати тільки цілі бали);
  • ви можете висловити особливу думку стосовно кожної з робіт у спеціальній формі. розташованій під роботою
  •  
 

««Земля задарма!»»

Крук Віктор  | Друкована робота

 
 

Потолок

Згідно з Постановою Кабміну, чисельність працівників територіальних органів Держкомзему збільшується на 14,374  тис. одиниць з метою «забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин, зокрема безкоштовного оформлення та видачі громадянам державних актів на право власності на земельні  ділянки».

 

Земля задарма!

 

У Кременчуці розпочався прийом заяв на безкоштовне оформлення державних актів на право власності на земельні ділянки. Відповідну постанову Уряд ухвалив ще у серпні поточного року. Наразі власники ділянок стоять у чергах до державних земельних установ, а працівники організацій перебувають у дещо шокованому стані, бо до кінця року їм необхідно оформити та видати держактів більше, ніж це було зроблене за 10 років.

 

Чиновники-стахановці

Постанова має назву «Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України у 2009 р.». Це означає, що її дія завершується через 2,5 місяці. Громадян, які можуть скористатися своїм правом на безкоштовне оформлення державного акту на право власності на земельну ділянку, в Україні 6,5 млн осіб.  Звідси питання: чи встигнуть органи Держкомзему задовольнити всіх бажаючих і виконати поставлену перед ними задачу?

Дія Постанови поширюється на громадян, яким за рішенням органів місцевого самоврядування, відповідно до Декрету Кабміну № 15-92  «Про приватизацію земельних ділянок» від 26.12.1992 р. та ст. 118 Земельного кодексу України, безкоштовно передано у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлових будинків і господарських будівель, ведення особистого селянського господарства в межах населених пунктів та садівництва.

Начальник Кременчуцького міжрайонного відділу ПРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру (ДЗК)» Олег Лазоренко зазначає, що, згідно з рішенням Уряду, під безкоштовне оформлення держактів на земельні ділянки підпадає близько 25 тис. громадян – мешканців Кременчука та Кременчуцького району. Це всі землекористувачі, стосовно яких ще до 2002 р. органами місцевого самоврядування були прийняті рішення про безоплатну передачу земельних ділянок в їхню власність, а також ті, у кого технічна документація вже оформлена, але вони не одержали держактів на право власності на земельні ділянки.

Працювати від «темна і до темнадцяти»

Для землекористувачів, які підпадають під дію Постанови, нібито все просто. Взяв оригінали та копії паспорта, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, рішення органу місцевого самоврядування щодо передачі земельної ділянки у власність, здав документи та відраховуй 30 робочих днів, очікуючи на безкоштовний держакт.

А працівники державних земельних органів – у тихій паніці. «Поки що безкоштовні держакти у нас ніхто не отримав. Перша заява зареєстрована 2 жовтня, тож на початку листопада ми маємо розпочати масову видачу держактів. Як це буде, поки що не уявляю», – каже Олег Лазоренко. За його словами, наявний штат працівників відділу «Центру ДЗК» дозволяє реєструвати та видавати 20-25 держактів на землю у день. Водночас кількість заяв від громадян щодо безоплатного одержання держактів зростає щодня. Якщо 2 жовтня лише від мешканців Кременчука було прийнято 14 заяв, то 7 жовтня – вже 58.

– Прогнозуємо що найближчим часом до нас надходитиме близько 1000 заяв на тиждень. А з листопада необхідно буде щодня видавати майже 120 держактів. Штати відділу збільшили з 17-ти до 80-ти працівників. Але зарплата інженера-землевпорядника визначена на рівні 1145 грн. Де я знайду таку кількість спеціалістів на таку мізерну зарплату? І де їх розміщувати?», – ставить сам собі риторичне запитання начальник відділу.

Ще один важливий момент. Для проведення польових геодезичних та землевпорядних робіт, які потрібно виконувати при підготовці техдокументації по кожній заяві, на місце, де знаходиться ділянка, потрібно виїжджати двом землевпорядникам. На підставі договору, укладеному між відділом «Центру ДЗК» та Кременчуцьким управлінням земельних ресурсів (УЗР), відділ отримує відшкодування з Держбюджету у сумі близько 56 грн, що не відповідає навіть собівартості цих робіт. «Послуги приватних землевпорядних організацій за виконання подібних робіт значно дорожчі. Ми на бензин більше витратимо», – каже керівник відділу «Центру ДЗК» Олег Лазоренко. До того ж, як він пояснив, згідно з цими тарифами, щоб відпрацювати свою зарплату, щомісяця геодезист та землевпорядник мають удвох виїхати на місце та оформити техдокументацію на 170 ділянок, тобто у день виходить 8 ділянок, що є нереальною нормою.

 

Допоможіть, хто може!

Начальник управління землекористування Кременчуцького міськвиконкому Тетяна Дворова зазначає, що основний тягар робіт, згідно з Постановою Уряду, лягає саме на Кременчуцький відділ Державного земельного кадастру, тому міський голова Микола Глухов доручив комунальним підприємствам, які створені при управліннях містобудування та землекористування міськвиконкому, надати відділу ДЗК посильну допомогу.

Міськ- та райвиконкоми лише організують приймання заяв. Але навіть ця робота не така вже й проста. Постанова Уряду вимагає написання заяв без помилок та виправлень. А приходять люди з різним рівнем освіти. Моя працівниця розповіла, як одна бабуся 21 раз переписувала заяву! Зараз щодня до місць прийому приходить близько 80-ти громадян. Наші працівники просто фізично не можуть прийняти більше 20-25. Поки що (станом на 8 жовтня – авт.) прийнято 130 заяв. Але за нашими даними, у Кременчуці мешкають 13294 громадянина, які отримали право на приватизацію своїх земельних ділянок згідно з рішеннями міськради. З них близько половини і досі не мають держактів на право власності. Тобто 7 тис. кременчужан – потенційні заявники на безкоштовне отримання документа, – зазначає Тетяна Дворова.

Керівник Кременчуцького відділу «Центру ДЗК» Олег Лазоренко відзначає, що міська влада надає посильну допомогу. Минулого тижня мерія виділила три письмові столи, вагонобудівний завод надав спецодяг, а підприємство «Крюківбудтехмонтаж» – 200 грн на канцелярські товари.

- За таких умов украй важко виконати поставлені завдання, тому закликаю до співпраці всі організації, що задіяні у процесі. Також звертаюся за допомогою до всіх, зокрема й до приватних та госпрозрахункових землевпорядних організацій, щодо плідної спільної роботи. Ми ж, зі своєї сторони, зробимо все можливе, аби рішення Уряду було виконане, – каже Олег Лазоренко.

Аби вистачило сил і можливостей. Ознайомившись зі всіма тонкощами цієї справи, починаєш сумніватися у реальності виконання програми. Хіба що Уряд подовжить термін дії своєї Постанови на наступний рік.

За все платить держава

До виходу серпневої Постанови оформлення державних актів на земельні ділянки коштувало 1000 грн і більше, чекати на отримання документа доводилося не менше року. Наразі Кабмін заборонив стягнення з громадян будь-якої плати за оформлення держактів та за надання послуг з розробки документації із землеустрою.

Для фінансування цих робіт Уряд виділив зі Стабілізаційного фонду 507 млн грн. Крім того, Кабмін зобов’язав видавати держакти у терміни, що не перевищують 30 робочих днів після надходження заяви.

Ми виступаємо замовниками у виготовленні державних актів на право власності на землю. Головним розпорядником державних коштів, що виділені під цю програму, є головне управління Держкомзему у Полтавській області. Після укладання нами договорів з ДЗК та виконанням всього комплексу робіт з оформлення та видачі держактів послуги ДЗК буде оплачувати обласне управління, пояснила заступник начальника Кременчуцького управління земельних ресурсів Марина Палах. За її словами, штатних працівників в управлінні не вистачало ще до розгорнутої кампанії. Зараз у Кременчуцькому УЗР на ведення цієї програми виділили одного працівника. Йому необхідно буде обробляти до 100 комплектів документів щодня. «Як це буде реалізовано практично, сказати важко. Щодо розширення штатів – поки що жодних документів ми не отримали», додала Марина Палах.

Як пояснили в Головному управлінні Держкомзему в Полтавській області, гроші на оплату робіт з виготовлення безоплатних держактів з Держбюджету надійшли, по завершенні робіт їх виконавці отримують за це відповідну плату.

В рамку

Години прийому

У Кременчуці прийом заяв громадян щодо безкоштовного оформлення державних актів на право власності на земельні ділянки проводиться за адресами:

Автозаводський район вул. 60 років Жовтня, 80 (у вівторок та четвер, з 13.00 до 17.00).

Крюківський район вул. І. Приходька, 90, каб. 210 (у середу – з 13.00 до 17.00, у п’ятницю – з 13.00 до 16.00).

 

Врез (рисованной схемой)

Документообіг.

Етапи виготовлення Держакту

Райради (разом з представниками міськвиконкому) приймають заяви і копії документів.

Кременчуцьке Управління земельних ресурсів (УЗР) перевіряє документи і замовляє роботи у відділі Державного земельного кадастру (ДЗК).

Кременчуцький міжрайонний відділ ПРФ ДП «Центр ДЗК» аналізує документи, отримує у Полтавській філії «Центр ДЗК» кадастровий план, виконує польові роботи, виготовляє техдокументацію та надсилає на погодження до Полтавської філії.

Полтавська регіональна філія «Центру ДЗК» перевіряє та реєструє документи.

Кременчуцький відділ «Центру ДЗК» отримує документи з Полтавської філії і направляє до Кременчуцького УЗР.

Кременчуцьке УЗР погоджує техдокументацію та надає до Кременчуцького ДЗК бланк держакту на право власності на земельну ділянку.

Кременчуцький відділ «Центру ДЗК» заповнює бланк держакту.

Кременчуцьке УЗР підписує держакти у голови органу місцевого самоврядування

Кременчуцький відділ «Центру ДЗК» проводить державну реєстрацію держакту.

Кременчуцьке УЗР, Кременчуцький відділ «Центру ДЗК», міськрада, райради видають держакти (не пізніше 30 робочих днів після надходження заяви).

Врез

Готові заплатити за швидкість

– Сьогодні чимало громадян, які мають оформлену техдокументацію та тривалий час чекають на отримання держакту, після його надходження погоджуються сплатити певну суму за сам бланк держакту та його реєстрацію, щоб не чекати ще декілька тижнів, поки вартість послуги компенсує Держбюджет. Ми погоджуємося на це лише за письмової згоди землевласника. Суми таких платежів незначні – до 60 грн, – зазначає керівник Кременчуцького міжрайонного відділу ПРФ ДП «Центр ДЗК» Олег Лазоренко.

Завантажити оригінал публікації 

 

Інформація про конкурсанта:

Крук Віктор Михайлович, кореспондент, ТОВ «Панорама Кременчука», Газета «Кременчуцька ПАНОРАМА», www.panorama.pl.ua. Досвід у журналістиці - 5 років

 

Професійні нагороди, відзнаки:

-       Призер загальноукраїнського конкурсу громадянської журналістики (як автор  найоригінальнішого матеріалу), який проводився Британською Радою в Україні у листопаді 2006 року.

-       Призер конкурсу (2-е місце), що проводився ІРРП у жовтні 2009 року в рамках проекту  «Місцева преса як інструмент демократизації України в контексті стандартів ЄС»

 
 

Думка журі

 
 
[повернутися до переліку робіт]
[повернутися до переліку номінацій]

   
 
3195
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
Медіабізнес ГУРТ Незалежна медіа-профспілка України Громадське радіо Детектор Медіа СУД НА ДОЛОНІ HelpSMI
 
Партнери конкурсу
USAID Internews SIDA
 
Спонсори конкурсу