Вхід на сайт
Логін:
Пароль:
[Забули пароль?]
 
закрити
 
 
 
 
 
Головна  
 
 

Номінація: Найкраще подання резонансного матеріалу

Критерії:

- оперативність, новизна;
- значущість, впливовість;
- повідомлення, яке змінило світ/ситуацію.

Усі роботи, подані в цю номінацію, можуть бути також номіновані на присудження спеціальних призів та інших нагород, оголошених Організаторами конкурсу "Честь Професії"

  • оцінка від 1 до 10 за десятибальною шкалою (1- мінімальна оцінка, 10 - максимальна; ви можете використовувати тільки цілі бали);
  • ви можете висловити особливу думку стосовно кожної з робіт у спеціальній формі. розташованій під роботою
  •  
 

««!Фест»-загарбники»

Юлія Біда | Друкована робота

 

Нищення історичної спадщини Львова – це не єдина «фішка» засновників мережі «!Фест». Виявляється, фактично всі заклади «Холдингу емоцій» свого часу відрили без дозволів і погоджень відповідних служб  ці важливі документи вони отримували постфактум.

 

Щоби відрити у Львові ресторан чи кафе, підприємцеві доведеться пройти чимало інстанцій, отримати безліч підписів і дозволів та витратити не один рік. Однак у такій ситуації опиняється хіба пересічний бізнесмен. Бо якщо ви маєте «плечі» у мерії, то все відбувається значно простіше та швидше. Реальний приклад – ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест», яка за короткий термін окупувала всю центральну частину міста.

Кнайпи мережі «!Фест» зайняли ласі місця у стародавніх кам’яницях, а хвацькі підприємці встановили пам’ятники без жодних дозволів і почали нещадно експлуатувати бренд Львова, заробляючи на ньому мільйони. Горе-бізнесмени вирішили, що їм дозволено все, адже за їхніми плечима – сам «геній міста» Андрій Садовий.

Агент «Інформатора» з’ясувала, що нищення історичної спадщини Львова – не єдина «фішка» цих креативних хлопців. Виявляється, фактично всі заклади «Холдингу емоцій» було свого часу відрито без дозволів і погоджень відповідних служб – усі ці важливі документи для діяльності будь-якого бізнесмена вони отримували постфактум. Однак навіть тепер кожен заклад мережі «!Фест» має свої недоліки, які керівництво чомусь не поспішає усувати. Понад те, бізнесменів не лякають ні приписи контролюючих органів, ні перевірки прокуратури – їхньому зухвальству немає меж! Залишається сподіватися, що не настане той час, коли внаслідок халатності керівництва закладів постраждають звичайні відвідувачі, бо вже тепер зрозуміло – компенсувати шкоду буде нікому.

 

«Криївка» може і «накрити»

 

Відвідуючи той чи інший заклад громадського харчування, мало хто замислюється, чи безпечно у ньому відвідувачам. Львів’яни й туристи звертають увагу радше на антураж та наїдки, які пропонує кнайпа, а те, що, сидячи в підвальному приміщенні, у разі пожежі можна там залишитися назавжди, хвилює не всіх – адже люди переконані, що керівники закладу подбали про безпеку своїх клієнтів. Однак керівництво мережі «!Фест», на жаль, не належить до сумлінних власників – їм тільки б кишені набити.

Як розповів «Інформаторові» головний державний інспектор Галицького району м. Львова з пожежного нагляду Роман Онім, улітку 2010 року було звернення Служби безпеки України в прокуратуру Львова стосовно облаштування й експлуатації всіх закладів ТзОВ «Мережа концептуальних авторських ресторанів «!Фест». Згідно з вказівкою, було проведено комплексну перевірку і виявлено численні недоліки щодо дотримання правил пожежної безпеки. До речі, керівництво мережі не всіх їх узяло до уваги та усунуло.

«Згідно з інструкцією органів державного пожежного нагляду, реєстрація заяв дозвільного характеру або декларація на відповідність вимогам пожежної безпеки здійснюється тільки при надходженні заяви на дозвіл або декларацію, зареєстрованої в єдиному вікні дозвільного офісу, – розповідає Роман Онім. – Після того у певний термін ми її розглядаємо й ухвалюємо рішення – відмовляємо у видачі того чи іншого дозволу чи реєструємо і видаємо певний дозвільний документ».

Після перевірки керівництво мережі «!Фест» усунуло певні недоліки лише у трьох своїх закладах – «Мазох-кафе», «Вар’яти» та «Під Золотою Розою». Попри те, загрозою для відвідувачів може стати «Дім легенд», що на вулиці Староєврейській, 48. У разі пожежі людей повинні вивести з залу через зовнішні евакуаційні сходи, однак таких... просто немає. «Оскільки цей заклад розташований у пам’ятці архітектури, то з фасаду обладнати сходи заборонено, – каже Роман Онім. – А з внутрішнього дворика зробити це не дозволяють мешканці. Поки що цей заклад є для нас найбільшою проблемою, бо вивести звідтіля людей у разі пожежі буде складно. Якщо незабаром цієї проблеми не буде вирішено, ми винесемо постанову на призупинення діяльності кнайпи. Наразі там має перебувати на кожному поверсі не більш ніж десять людей. Звісно, цього правила ніхто не дотримується».

Більш-менш безпечно можуть почуватися відвідувачі ресторану «Лівий берег», який хлопці з мережі «!Фест» відкрили у самому Оперному театрі. Однак заслуги бізнесменів у цьому мало. Річ у тім, що «Лівий берег» отримав у своє розпорядження всю систему автоматики, гучномовного оповіщення від Оперного, яку в театрі зробили ще за радянських часів. Відтак заклад підключений до пожежного посту театру і в разі загорання відповідний сигнал надійде до вогнеборців миттю.

Найцікавіша ситуація склалася у «Криївці», що на площі Ринок, 14. За словами головного державного інспектора Галицького району м. Львова з пожежного нагляду, ще 2001 року було підписано Акт прийомки в експлуатацію пивного ресторану ПП «Суверен». Там було два зали. А коли це приміщення забрала «Криївка», керівництво закладу почало шаленими темпами розширювати площу. Однак проектно-кошторисну документацію на додаткові заклади підвального приміщення чомусь виготовити та представити на розгляд у пожежний нагляд «забули».

«Ми пропонували розширити вхід у «Криївку», однак заклад розташований у історичній частині міста, тому відповідні структури заборонили це робити, – розповідає Роман Онім. – За нормами, кількість посадкових місць у такому закладі не повинна перевищувати дев’яноста. Натомість наразі їх там 140. За таке порушення було оштрафовано відповідальну особу, однак штрафи у нас смішні – 51 гривня. На наше попередження стосовно зменшення кількості місць керівництво поки що теж не відреагувало».

До речі, згідно з пожежними нормами, якщо в підвальному приміщенні перебуває більш ніж п’ятдесят людей, то вихід із закладу має бути безпосередньо назовні. Хто був у «Криївці», той знає, що цього там немає. І допоки чоловік із гвинтівкою відчинятиме масивні старі двері, більшість відвідувачів може задихнутися в разі пожежі! Понад те, у «Криївці» немає схеми плану евакуації, а приміщення кухні не обладнано системою пожежегасіння.

Звісно, про всі ці «недоліки», які комусь можуть коштувати життя, пожежники поінформували керівництво. Але віз і далі там. А згідно з новою тимчасовою інструкцією щодо роботи органів пожежного нагляду, планову перевірку об’єктів із високим ступенем ризику мають право проводити раз у рік, середнім ступенем – що три роки, незначним – що п’ять років. Тому зважати на відповідальність підприємців не варто, тим паче, якщо вони вже зарекомендували себе не з найкращого боку.

 

Пломбу зірвали і працюють далі

 

Отруїтися у закладі громадського харчування – звична річ. А якщо ресторан чи кнайпу відкривають і вона функціонує певний час без відповідних погоджень санепідемстанції – і поготів. До речі, за такою схемою створював свої заклади і «Холдинг емоцій»: спершу людей годують, а з часом дозволи «вибивають». Для цих підприємців це звична річ.

«За законом, кожен заклад громадського харчування перед відкриттям повинен отримати експертний висновок щодо проекту від санепідемстанції (який видають упродовж місяця) та експлуатаційний дозвіл (видається за десять днів), – розповідає головний державний санітарний лікар Галицького району м. Львова Віктор Винар. – Окрім того, кожен заклад повинен мати погоджений асортимент страв, які можна виготовляти в певних умовах».

Перевірка санепідемслужби закладів мережі «!Фест» виявила у кожному з них якісь порушення. Однак ні приписи, ні штрафи, ні навіть відповідне подання документів у прокуратуру не надто вплинули на загальну ситуацію.

«У грудні ми перевіряли «Криївку», – розповідає Віктор Винар. – Цей заклад має погоджений асортимент страв, є висновки щодо проекту. Однак було виявлено порушення технологічного процесу приготування їжі, адже овочевий цех там обладнано з цілковитим порушенням санітарних норм. Крім того, троє осіб обслуговуючого персоналу мали протерміновані медичні довідки».

Свого часу «прославилася» і «Найдорожча ресторація Галичини Масонська ложа». 2009 року санепідемслужба винесла постанову про тимчасову заборону діяльності закладу у зв’язку з відсутністю експертного висновку. А в травні цього року матеріали щодо нових порушень цієї «дорогої ресторації» було скеровано в прокуратуру. До речі, за такі ж «огріхи» призупинили і діяльність у березні цього року львівської «Майстерні шоколаду», що на вулиці Сербській, 3.

Однак найбільш зухвало функціонує «Дім легенд», що на вул. Староєврейській, 48. Цей заклад приймає відвідувачів, не маючи головного документа – експлуатаційного дозволу санепідемстанції. «Ми видали їм лише експертний висновок на проект, – каже Віктор Винар, – згідно з яким у цьому приміщенні може бути розташований заклад громадського харчування. Однак уся їжа та напої, які там подають, невідомо якої якості, адже ми їх не бачили і не перевіряли».

Апогеєм безкарності стала ситуація з кнайпою «Гасова лямпа». 2008 року матеріали щодо цього закладу за невиконання постави на тимчасове закриття було скеровано в прокуратуру. «При плановій перевірці ми виявили певні недоліки у цьому закладі, склали протокол, – каже головний державний санітарний лікар Галицького району м. Львова. – А при повторній перевірці нічого не змінилося, тому ми опломбували приміщення. Однак керівництво закладу просто зірвало пломбу – кнайпа не припиняла роботи ні на день! Відтак нам нічого не залишалося, як скерувати цю справу до прокуратури».

Виходить, що для креативних бізнесменів жодні служби – не указ. А те, що клієнтів, можливо, годують неякісною їжею, нікого не хвилює. Адже кнайпи пана Назарука і компанії відвідують переважно туристи. І не факт, що після цього мандрівник приїде до Львова вдруге. А те, що «завдяки» такій «гостинності» в іноземців залишиться негативне враження про наше місто, схоже, українських підприємців не турбує.

 

На запити депутата – жодної реакції влади

 

Великою проблемою «бізнес Назарука» став і для львів’ян, які живуть в історичній частині міста. Гамір клієнтів кнайп перевищує всі допустимі норми. Понад те, ці заклади працюють до пізньої ночі, тому здорового сну мешканці навколишніх будинків не мають уже давно. І головне – на все це неподобство мерія заплющує очі!

«До мене зверталися мешканці будинку, поряд із яким є кафе “Гасова лямпа”, зі скаргами на шум, який постійно лине з кнайпи, – каже депутат львівської міської ради Юрій Кужелюк. – Однак вирішити цього болючого питання мені не вдалося. Всі запити та спроби звернутися до мера Андрія Садового з цього приводу закінчувалися нічим. Звісно, така ситуація склалася через високе покровительство представників !Фесту у львівській мерії».

За словами Юрія Кужелюка, ці «ділки» захопили приміщення в усьому центрі Львова та понаставляли літніх майданчиків без жодних дозволів. «Така безкарність і призвела до того, що діяльність бізнесменів із “Холдингу емоцій” вийшла за межі розумного, – стверджує депутат Львівської міської ради. – Якщо підприємці допускають якісь порушення, влада повинна переглядати договори і в разі потреби розривати їх. Однак у ситуації з !Фестомвсе вийшло за рамки здорового глузду».

До речі, агент «Інформатора» надсилала запит в управління комунального майна, щоби дізнатися, які з приміщень орендує під кнайпи «Холдинг емоцій». Як зазначено у відповіді, «згідно з базою даних управління комунальної власності, договори оренди на нежитлові приміщення, що перебувають у комунальній власності, з суб’єктами господарювання, що зазначені у Вашому інформаційному запиті, відсутні». Попри те, в управлінні комунальної власності перебувають на обліку два договори оренди за адресою м. Львів, пл. Ринок, 14 загальною площею 144 м2. Відомо, що за такою адресою функціонують «Криївка» та «Масонська ложа». До речі, дізнатися, скільки вони платять оренди місту, нам не вдалося. Хоча не здивуємося, якщо ця сума не перевищує однієї гривні...

 

«Під Золотою Розою» – «танці на смерті»

 

Нещодавно навколо одного закладу мережі «!Фест» спалахнув черговий скандал. «Під Золотою Розою» (або «Галицька жидівська кнайпа») спричинила обурення євреїв. Це й не дивно. «Такий заклад спотворює розуміння, що таке єврейська кухня та загалом наш спосіб життя, – каже представник американського Об’єднання комітетів для євреїв в Україні Мейлах Шейхед. – понад те, меню В Золотій Розі зовсім не єврейське, за винятком окремих страв. Крім того, з порога там наливають горілку – однак у нас горілка не є елементом харчування, ми її практично не вживаємо. Бо, як написано у Законах, вона притуплює свідомість і не дозволяє вчити Слово Боже».

Обурило й образило представників єврейського народу і використання назви сакральної споруди – синагоги. Для євреїв це наруга над святинею та відверте варварство. Зате для львівських горе-бізнесменів – ще один спосіб заробити гроші на чужих традиціях, при тому повністю їх нівелюючи та перекручуючи.

За словами Мейлаха Шейхеда, заклад «Під Золотою Розою» розташований навпроти меморіальної таблиці, встановленої на згадку про те, що її місці була синагога, яку зруйнували нацисти. «Я вважаю, що не варто було відкривати заклад такого типу в зоні культурної та меморіальної спадщини, де заборонено влаштовувати розваги, – каже представник американського Об’єднання комітетів для євреїв в Україні. – Навпаки, там мало бути місце пам’яті, місце для молитви, а не розважальний заклад із відвідувачами напідпитку. Все це нагадує мені танці на смерті».

До речі, як стверджує Мейлах Шейхед, засновники закладу перед відкриттям кнайпи зверталися до нього по поради, однак у процесі чомусь їх не дотрималися. Відтак туристи із заходу, які відвідують цю ресторацію, виходять із неї ображені.

…Чому всі ці роки «Мережа концептуальних авторських ресторанів “!Фест» нахабно захоплювала центральну частину міста та провадила там свій бізнес? Чому жадібність цих людей досягла апогею і залишилася непокараною? Зрозуміло, що така ситуація стала можливою лише тому, що креативні бізнесмени мали «плечі» в особі мера Андрія Садового. А ще така «пухлина» виросла на львівських теренах через відсутністьгромадського контролю за владою та її оплічниками. То чи довго ми ще будемо дрімати та заплющувати очі на таку зухвалість?

 

PS: Агент «Інформатора» зверталася по коментарі й до Юрія Назарука, однак згоди на розмову так і не отримала.

 

Інформація про конкурсанта:

Біда Юлія Юріївна, журналіст, ТзОВ «Агенція журналістських розслідувань», «Інформатор».

 

Думка журі

 
 
[повернутися до переліку робіт]
[повернутися до переліку номінацій]

   
 
2760
 
Наші партнери

Організатори
 
Генеральний телевізійний партнер
 
Інформаційні партнери
Медіабізнес ГУРТ Незалежна медіа-профспілка України Громадське радіо Детектор Медіа СУД НА ДОЛОНІ HelpSMI
 
Партнери конкурсу
USAID Internews SIDA
 
Спонсори конкурсу